MENU
Final Schedule Released for 2017 OHL Cup Powered by Under Armour

Toronto, ON – The Ontario Hockey League today announced the final schedule for the 2017 OHL Cup Showcase Tournament powered by Under Armour and hosted by the Greater Toronto Hockey League. Games will be played March 14-20 in Toronto at Scotiabank Pond, until the Championship Final moves to the Mattamy Athletic Centre on Monday, March 20.

The action begins on Tuesday morning at 10:00 am with the first of four Wild Card ‘Play-In’ Games where eight teams will compete for the final four tournament entries. All matchups were randomly drawn on Tuesday night, with eligible teams determined by the Tournament Selection Committee.

2017 OHL Cup Powered by Under Armour Wild Card Play-In Schedule:

Tuesday March 14, 2017
WC 1 – 10:00 am Grey Bruce Highlanders vs. Toronto Young Nationals
WC 2 – 12:00 pm Mississauga Senators vs. York Simcoe Express
WC 3 – 2:00 pm Mississauga Reps vs. Halton Hurricanes
WC 4 – 4:00 pm Toronto Titans vs.  Kitchener Jr. Rangers

The four winning teams will join 16 other clubs who earned their qualification through league play and regional representation. The 40-game Round-Robin tournament commences on Tuesday night at 7:00 pm continuing through Friday evening, followed by Quarter-Final and Semi-Final action on Saturday, wrapping up with next Monday’s Championship Final.

2017 OHL Cup Showcase Tournament Powered by Under Armour Alignment:

Nash Division:
Mississauga Rebels
Quite Red Devils
Cambridge Hawks
Elite Hockey Group
Toronto Young Nationals

Subban Division:
Toronto Jr. Canadiens
Brampton 45s
London Jr. Knights
TPH Thunder
Mississauga Senators

Shanahan Division:
Toronto Marlboros
Ajax-Pickering Raiders
Eastern Ontario Wild
Thunder Bay Kings
Mississauga Reps

Lindros Division:
Vaughan Kings
Whitby Wildcats
Waterloo Wolves
NOHA
Toronto Titans

2017 OHL Cup Showcase Tournament Powered by Under Armour Final Schedule:

Tuesday March 14, 2017

Round-Robin: Scotiabank Pond 1
7:00 pm Quinte Red Devils vs. Mississauga Rebels
8:45 pm Whitby Wildcats vs. Vaughan Kings

Scotiabank Pond 2
7:15 pm Toronto Jr. Canadiens vs. London Jr. Knights
9:00 pm Ajax-Pickering Raiders vs. Toronto Marlboros

Wednesday March 15, 2017

Scotiabank Pond 1
9:00 am Waterloo Wolves vs. NOHA
10:45 am TPH Thunder vs. Brampton 45s
12:30 pm London Jr. Knights vs. Mississauga Senators
2:15 pm Mississauga Reps vs. Toronto Marlboros
4:00 pm Waterloo Wolves vs. Whitby Wildcats
5:45 pm Toronto Young Nationals vs. Elite Hockey Group
7:30 pm NOHA vs. Vaughan Kings
9:15 pm Mississauga Senators vs. Brampton 45s

Scotiabank Pond 2
8:30 am Eastern Ontario Wild vs. Thunder Bay Kings
10:15 am Elite Hockey Group vs. Cambridge Hawks
12:00 pm Toronto Young Nationals vs. Mississauga Rebels
1:45 pm Vaughan Kings vs. Toronto Titans
3:30 pm TPH Thunder vs. Toronto Jr. Canadiens
5:15 pm Cambridge Hawks vs. Quite Red Devils
7:00 pm Ajax-Pickering Raiders vs. Eastern Ontario Wild
8:45 pm Thunder Bay Kings vs. Mississauga Reps

Thursday March 16, 2017

Scotiabank Pond 1
8:30 am Quinte Red Devils vs. Elite Hockey Group
10:15 am NOHA vs. Whitby Wildcats
12:00 pm Brampton 45s vs. London Jr. Knights
1:45 pm Waterloo Wolves vs. Toronto Titans

Scotiabank Pond 2
9:00 am Cambridge Hawks vs. Toronto Young Nationals
10:45 am Eastern Ontario Wild vs. Toronto Marlboros
12:30pm Ajax-Pickering Raiders vs. Mississauga Reps
2:15 pm Mississauga Senators vs. Toronto Jr. Canadiens

Friday March 17, 2017

Scotiabank Pond 1
8:00 am Toronto Titans vs. Whitby Wildcats
9:45 am Toronto Marlboros vs. Thunder Bay Kings
11:30 am Mississauga Rebels vs. Elite Hockey Group
1:15 pm Toronto Young Nationals vs. Quinte Red Devils
3:00 pm Toronto Titans vs. NOHA
4:45 pm London Jr. Knights vs. TPH Thunder

Scotiabank Pond 2
8:30 am TPH Thunder vs. Mississauga Senators
10:15 am Vaughan Kings vs. Waterloo Wolves
12:00 pm Toronto Jr. Canadiens vs. Brampton 45s
1:45 pm Mississauga Reps vs. Eastern Ontario Wild
3:30 pm Thunder Bay Kings vs. Ajax-Pickering Raiders
5:15 pm Mississauga Rebels vs. Cambridge Hawks

Saturday March 18, 2017

Playoff Round: Scotiabank Pond 1
10:30 am Quarter-Final 2 – 1ST Place Shanahan Division vs. 2ND Place Subban Division
12:15 pm Quarter-Final 4 – 1ST Place Lindros Division vs. 2ND Place Nash Division

6:00 pm Semi-Final 1 – Winner Quarter-Final 1 vs. Winner Quarter-Final 2
8:00 pm Semi-Final 2 – Winner Quarter-Final 3 vs. Winner Quarter-Final 4

Scotiabank Pond 2
10:00 am Quarter-Final 1 – 1ST Place Subban Division vs. 2ND Place Shanahan Division
11:45 am Quarter-Final 3 – 1ST Place Nash Division vs. 2ND Place Lindros Division

Monday March 20, 2017

Mattamy Athletic Centre

6:30 pm Championship Final – Winner Semi-Final 1 vs. Winner Semi-Final 2

Monday’s Championship Final will be broadcast live on Sportsnet Ontario.

The showcase provides fans and scouts one last opportunity to see many of the top minor midget aged players from across Ontario and parts of the United States compete for the OHL Cup performing against the best competition prior to the 2017 OHL Priority Selection.

For more information, please visit ohlcup.ca.

More News
#IPlayInTheG: Getting in the Holiday Spirit
4 hours ago
GALLERY: GTHL Top Prospects Game, Powered by Under Armour
2 days ago
Team Graves-Primeau-Tucker Takes the Victory in GTHL Top Prospects Game, Powered by Under Armour
4 days ago
GTHL Top Prospects Game, Powered by Under Armour Preview
5 days ago
GTHL Top Prospects by the Numbers
1 week ago
Get to Know Your GTHL Top Prospects Celebrity Coaches
1 week ago